Galiony Gdyńskie przyznane!

Znamy laureatów Nagrody Artystycznej prezydenta Gdyni za rok 2012. Podczas uroczystej gali w Teatrze Miejskim statuetki Galionów Gdyńskich otrzymali: światowej sławy twórca murali Mariusz Waras „m-city”, dziennikarka Bożena Olechnowicz oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia jako mecenas kultury. Galion za całokształt pracy odebrał Jerzy Gruza.


Galiony Gdyńskie przyznawane są co roku w trzech kategoriach. W pierwszej z nich – za „działalność artystyczną” nagroda powędrowała do Mariusza Warasa „m-city”. Uhonorowano go za pracę „Transatlantyki”– mural zrealizowany w ramach gdyńskiego Festiwalu Traffic Design. Waras to jeden z najbardziej rozpoznawanych twórców street artu na świecie.Gdynianin, absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, autor kilkuset murali w ramach autorskiego projektu m-city. Jego prace zdobią przestrzenie największych miast – zarówno w Polsce (Gdynia, Gdańsk, Warszawa, Łódź, Katowice), jak i zagranicą (Nowy Jork, Paryż, Dżakarta, Berlin, Sao Paulo, Kijów). W tej kategorii nominowani byli także Bernard Szyc – aktor, reżyser i choreograf w Teatrze Muzycznym oraz Krzysztof Babicki – reżyser teatralny i dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Laureaci Galionów Gdyńskich za rok 2012 // fot. Damian Kramski


W kategorii „upowszechnianie kultury” zwyciężyła Bożena Olechnowicz – jeden z niewielu dziennikarzy, który od lat konsekwentnie i z głębokim zaangażowaniem relacjonuje życie kulturalne Trójmiasta.Jest autorką cyklicznych programów kulturalnych m.in.: „Kroniki Kulturalnej” i „Suflera”. Nominowanymi byli także –  historyk kina i filmoznawca Krzysztof Kornacki oraz Caffe Anioł – znana kawiarnia w sercu Gdyni, gdzie cyklicznie odbywają się liczne imprezy muzyczne, wykłady, dyskusje, spotkania ze sztuką, wieczory poezji kaszubskiej, kiermasze rękodzieła kaszubskiego i wiele innych wydarzeń.

Trzecią kategorią, w której wręczane są Galiony Gdyńskie, jest „mecenat kultury”. Tu laur przypadł Zarządowi Morskiego Portu Gdynia. Docenionorewitalizację zabytkowej sali widowiskowej i stworzenie w niej miejsca tętniącego życiem kulturalnym, ale również wspieranie działań Teatru Miejskiego w Gdyni.Do nagrody w tej kategorii nominowana była teżGrupa Energa za wsparcie finansowe udzielane dla Gdynia Blues Festivalu oraz Festiwalu Kultur Świata Globaltica. Za wspieranie wielu projektów muzycznych doceniono również Klub Desdemona. W 2012 roku odbyło się tam około 80 koncertów, promujących wszystkie gatunki muzyczne, jak i miejscowe zespoły.

Jerzy Gruza otrzymał Galion Gdyński za całokształt twórczości // fot. Damian Kramski


Galion Gdyński za „całokształt pracy w dziedzinie reżyserii, znakomite realizacje teatralne oraz wprowadzenie Teatru Muzycznego w Gdyni w poczet znaczących europejskich scen teatralnych” przyznano Jerzemu Gruzie. Pan Jerzy ostatnio znów udziela się kulturalnie w Gdyni – objął opieką artystyczną spektakl „Król Lear po Polsku” w Centrum Kultury w Gdyni.

Nagrodę specjalną za debiut artystyczny w 2012 roku wręczono absolwentowi Gdyńskiej Szkoły Filmowej – Łukaszowi Ostalskiemu. Jego krótkometrażowy film „Matka” z Danutą Stenką w roli głównej zdobył m.in. nagrodę publiczności na jednym z ważniejszych na świecie festiwali krótkich filmów – w fińskim Tampere.

 

Krzysztof Romański

e-mail: k.romanski@gdynia.pl

27.05.2013 19:00 Ocena: 4.33

Zobacz także:

Przed nim marzenia i Atlantyk

W angielskim Plymouth, w samo południe czasu miejscowego, fregata HMS Somerset strzałem z armat dała sygnał do rozpoczęcia transatlantyckich regat samotników OSTAR. W wyścigu bierze udział kapitan Krystian Szypka, który swoją wyprawę rozpoczął miesiąc temu w Gdyni. Przed jego jachtem s/y Sunrise 2700 mil morskiej żeglugi.

Miasto w skali mikro w Infoboxie

Prawie 2000 budynków, wiernie odwzorowana sieć ulic, morenowe wzgórza, lasy, portowe nabrzeża – wszystko na swoim miejscu, ale w mikroskali. Ogromna makieta urbanistyczna Gdyni stanie w centralnym punkcie gdyńskiego Infoboxu. Zobacz pierwsze, unikalne zdjęcia.

Szybkie, ale nie wściekłe

Są szybkie, ale wcale nie wściekłe. Za to bardzo dokładne. Kto? Mamy za kierownicą. 26 maja odbył się pierwszy Gdyński Rajd Matek. Zobacz nasz film.