Tramwaj wodny rodem z Gdyni

Gdyńska firma Alumilex zbudowała prototyp tramwaju wodnego. Katamaran zwodowano w Marinie Gdynia, przeszedł już wszystkie testy morskie, a teraz poddawany jest ostatnim pracom kosmetycznym.

// mat. prasowe

Tramwaj Wodny TW15M może zabrać na pokład maksymalnie 56 pasażerów. Obsługuje go dwuosobowa załoga. Ta bez mała piętnastometrowa jednostka przeznaczona jest do żeglugi śródlądowej.

Wszystkie miejsca w całkowicie krytej kabinie pasażerskiej są siedzące. Przewidziano też specjalną przestrzeń dla dwóch wózków – dziecięcych lub inwalidzkich. Na komfort rejsu, oprócz wygodnych foteli, wpływa też wielkość okien, przez które pasażerowie mogą obserwować zmieniający się krajobraz.

// mat. prasowe

Statek ma dwa kadłuby wykonane ze stopów aluminium, które odporne są na korozję morską, mimo że tramwaj pływał będzie głównie po jeziorach i rzekach. Dwa silniki diesla pozwalają mu rozwinąć maksymalną prędkość 16 km/h. Statek spełnia wszystkie obowiązujące normy, łącznie z najnowszymi regulacjami wynikającymi z dyrektyw unijnych – mówi Sławomir Giełdzik, dyrektor techniczny Alumilexu.

Tramwaj zbudowano według projektu właściciela firmy Andrzeja Sikorskiego. Statek powstawał w firmowych halach produkcyjnych, a pierwszy kontakt z wodą miał 20 lipca 2013 r. w gdyńskiej Marinie. Tego dnia też został ochrzczony – nadano mu imię Kinga.

Jaka przyszłość czeka gdyńską Kingę? Trwają ostatnie prace związane z kosmetyką statku. Potem w planach mamy rejs Wisłą z przystankami we wszystkich miastach po drodze. Odbywamy szereg spotkań, prezentacji i mogę powiedzieć, że zainteresowanie jest spore. Być może już wkrótce podobne jednostki będą pływać w kilku miastach jako tramwaje wodne – opowiada Giełdzik.

// mat. prasowe

Koszt budowy nowego tramwaju na zamówienie to 1,3 mln zł, a czas realizacji ma nie przekraczać 6 miesięcy.

Kingę, której portem macierzystym jest oczywiście Gdynia, można oglądać w Basenie Prezydenta co najmniej do końca lipca. Cumuje obok Sea Towers.

Zobacz film z wodowania i chrztu gdyńskiej Kingi:

 

Krzysztof Romański

e-mail: k.romanski@gdynia.pl

26.07.2013 16:00 Ocena: 4.8

Zobacz także:

Ćwicz i pomagaj!

Dwie godziny wyczerpujących ćwiczeń i wrzeszczący trener – szykuje się porządny wycisk na plaży miejskiej w Gdyni. Wszystko w szczytnym celu!

Kto zaprojektuje apartament gdyński?

Dla kapitana żeglugi wielkiej a może małżeństwa, które przyjechało z Zakopanego i tęskni za górami? O kim pomyślą projektanci i architekci tworząc wnętrze gdyńskiego apartamentu w konkursie organizowanym z okazji III Weekendu Architektury?

I liga w Plażowej Piłce Nożnej gra w Gdyni

W weekend rozgrywki ligowe inaugurują piłkarze na zielonych murawach I ligi, ale ważnych meczów nie zabraknie też... na piasku. Na gdyńskiej plaży Śródmieście odbędą się rozgrywki I ligi w piłce nożnej plażowej.