Szykujcie się na „Kolosy”

Idzie wiosna, więc, jak co roku, do Gdyni na swoje święto zjeżdżają się globtroterzy. Od 11 do 13 marca podczas XVIII Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów spotkamy wszystkich, którzy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy realizowali najciekawsze przedsięwzięcia eksploracyjne. Będą: Olek Doba, Marcin Tomaszewski, Andrzej Ciszewski, żeglarze z „Selmy” i wielu innych. „Kolosy” to największa tego typu impreza w Europie.

// fot. Karol Stańczak

 

Przez trzy dni, od piątkowego przedpołudnia do niedzieli wieczór, w Gdynia Arena oraz w salach Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia odbędzie się blisko sto prezentacji, pokazów zdjęć oraz filmów, przedstawiających najbardziej interesujące polskie dokonania podróżnicze 2015 roku.

 

Największa różnorodność, tradycyjnie, w kategorii „Podróże”. Będzie kilka świetnych wypraw rowerowych, m.in. trawers jednego z najgorętszych miejsc na naszej planecie, Pustyni Danakilskiej w Etiopii (sobota) oraz (w różnych wariantach – jesienno-tybetańskim, zimowym i sztafetowym) przeprawy na dwóch kółkach przez Chiny. Z kolei Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan opowiedzą – również w sobotę - o trzech miesiącach spędzonych na Wielkim Szlaku Himalajskim (1700 km przez Nepal piechotą ze wschodu na zachód najwyższych gór świata), a Dominik Szmajda (w piątek) o marszu do samego „jądra Afryki”. Nie zabraknie też naprawdęambitnych i wymagających wypraw rodzinnych â€“ dwóch dookoła świata i jednej, za to dogłębnej, po Indiach (na to warto zarezerwować czas w piątek po południu).

 

 

 

Niebywała gratka szykuje się w tym roku dla żeglarzy. O swoich rekordowych na skalę światową osiągnięciach opowiedzą uczestnicy rejsów w najzimniejsze rejony Ziemi jachtami „Selma” i „Katharsis II”. Ich załogi dotarły na oblewające Antarktydę Morza Rossa, osiągając „żeglarski Mount Everest” - Zatokę Wielorybią. Będzie też coś o wydarzeniach z drugiej strony globusa, czyli rejsie jachtem „Barlovento II” tak daleko na północ jak jeszcze nikt wcześniej. Super Kolosa za całokształt osiągnięć i wybitny wkład w rozwój polskiego żeglarstwa otrzyma człowiek-instytucja, w latach 2000-2010 członek Kapituły Kolosów, wychowawca kilku pokoleń pasjonatów morza, kpt. Wojciech Jacobson.

 

Choć OSPŻiA odbywają się w Gdyni, zawsze mocną reprezentację mają na nich alpiniści. W sobotni wieczór Marcin Tomaszewski zrelacjonuje wytyczenie nowej polskiej drogi na północnej ścianie Trollveggen w Norwegii, którego dokonał wspólnie z Markiem Raganowiczem, a Wojciech Ryczer z Marcinem Rutkowskim i Rafałem Zającem opowiedzą o wspinaczce na niezdobyty dotąd sześciotysięcznik San Lian South East w masywie Minya Konka w chińskiej prowincji Syczuan. W niedzielę pojawi się natomiast Monika Witkowska, która od niedawna ma prawo z satysfakcją nosić na głowie Koronę Ziemi, oraz nieprzewidywalna ekipa Nanga Dream, świeżo po powrocie spod ściany Rupal.

 

Z wypraw jaskiniowych najciekawiej zapowiada się kolejna odsłona eksploracji „chińskich podziemi” przez Andrzeja Ciszewskiego, najczęściej nagradzanego i wyróżnianego człowieka w historii Kolosów, bezapelacyjnie też jednego z najlepszych na świecie grotołazów, oraz prezentacja „Pod podszewką Tatr” o pełnej niespodzianek eksploracji Bandziocha Kominiarskiego w Tatrach Zachodnich 

Na początku wspomnieliśmy o Olku Dobie. Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny w tej chwili polski podróżnik w ubiegłym roku nie tylko odpoczywał po swojej drugiej wyprawie transatlantyckiej, zbierał laury i spisywał wspomnienia, ale również przygotowywał się do następnej ekspedycji. W sali seminaryjnej Gdynia Arena laureat Super Kolosa 2011 opowie o tym, co zamierza, i gdzie najprawdopodobniej spędzi swoje siedemdziesiąte urodziny.

 

Rzecz jasna będą też inni „stali bywalcy”: znakomita himalaistka, Kinga Baranowska, oraz dziennikarz radiowy i autor książek, Tomek Michniewicz, w niedzielę poprowadzą wspólnie finał Kolosów, Piotr Strzeżysz przypomni się retrospektywą o swoim rowerowym życiu, a Łukasz Supergan opowie o tym, jak mu się szło przez Pireneje.

 

// fot. Dawid Linkowski / Gdynia Arena

 

 

Oprócz tego: premiery książek i spotkania z ich autorami (w sali seminaryjnej Gdynia Areny), salon mediów podróżniczych, salon sprzętu outdoorowego, wystawa FotoGlob, warsztaty (m.in. o tym, jak podróżować naprawdę tanio, a przy tym bezpiecznie) i wszystko, czego nie da się ująć w programie: długo wyczekiwane spotkania, zaskakujące nowe znajomości, lawiny pomysłów na nowe wyprawy i mnóstwo energii.

 

Podobnie jak w ubiegłym roku Kolosy odbędą się nie tylko w Gdynia Arenie (ul. Kazimierza Górskiego 8), która “ podczas Kolosów staje się ona największą salą kinową w Polsce - oraz w sali seminaryjnej), ale również w nowoczesnym obiekcie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia (Aleja Zwycięstwa 96/98, ok. 10-15 minut pieszo od hali). Do dyspozycji uczestników XVIII OSPŻiA będą tam cztery sale. W największej, 300-osobowej, zagości Fotoplastykon, natomiast w mniejszych (o łączna pojemność 422 widzów) przez cały czas będzie się odbywała transmisja „na żywo” z tego, co dzieje się na dużej sali w Gdynia Arena. Nikt więc niczego nie przegapi.

 

Zwieńczeniem imprezy tradycyjnie będzie wręczenie Kolosów -statuetek za dokonania roku, które Kapituła nagrody przyzna w pięciu kategoriach: AlpinizmEksploracja jaskińPodróże,Żeglarstwo i Wyczyn roku. W niedzielne popołudnie poznamy także nazwiska laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady i nagród publiczności.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia (zarówno w Gdynia Arenie, jak i w PPNT) jest bezpłatny, nie ma wejściówek, ani możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc. By wyjść naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu publiczności organizatorzy zwiększyli w tym roku pojemność sal, a do tego Gdynia Areną stanie telebim, na którym będzie można śledzić wydarzenia odbywające się w dużej sali.

 

Organizatorami XVIII Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są: Miasto Gdynia i agencja MART. Więcej informacji organizacyjnych na www.kolosy.pl i na Facebooku.

 

Agnieszka Krasińska

e-mail: a.krasinska@gdynia.pl

27.02.2016 15:00 Ocena: 5

Zobacz także:

Pomoc w rozliczeniu PIT osobom z niepełnosprawnością

Już niedługo w Centrum Integracji pojawią się specjaliści z Izby Skarbowej. Ich pomoc będzie nieoceniona, podczas bezpłatnych porad podatkowych. Na porady mogą się zgłosić osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie, jeżeli chcą rozliczyć się za ubiegły rok, ale potrzebują konsultacji.

Asseco Data Systems rozpoczyna działalnośc w Gdyni

Gdynia przyciąga firmy z sektora nowych technologii. To właśnie tu swoją główną siedzibę ma Asseco Data Systems. Choć spółka dopiero rozpoczyna swoją działalność operacyjną, to już teraz może pretendować do miana jednej z największych polskich firm IT.

Weekend po gdyńsku

No i jest. Nareszcie. Długo wyczekiwany weekend to dobra okazja, żeby zajrzeć do Muzeum Emigracji, gdzie na gości czeka coś więcej niż stała ekspozycja. Głośno będzie w gdyńskim Uchu, a Muzeum Miasta Gdyni finiszuje z wystawą „Na przykład. Nowy dom polski”. Ale to nie wszystko. Zapraszamy na weekend po gdyńsku.