Telefon komórkowy sprawcą wypadku – „Jestem offline w ruchu drogowym”

Pieszy i kierowca z telefonem komórkowym przy uchu, chwila nieuwagi i wypadek – tak wyglądał start ogólnopolskiej kampanii „Jestem offline w ruchu drogowym” na Skwerze Kościuszki. Inicjatorem kampanii jest Fundacja Dbam o mój z@sięg.

 

 

Kampania „Jestem offline w ruchu drogowym" ma na celu uświadomienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego jakie są zagrożenia wynikające z używania komórek w trakcie jazdy.

Obniżona koncentracja utrudnia bezpieczne poruszanie się po drodze, co grozi nie tylko prowadzącemu auto oraz pasażerom, ale również innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że samo zerknięcie na ekran telefonu - chociażby po to by sprawdzić, kto dzwoni - zajmuje kierowcy średnio 5 sekund. Przez ten czas, jadąc z prędkością 80 km/h, pokonuje on odcinek drogi równy boisku piłkarskiemu. Ponadto, z badań prowadzonych w roku 2015 przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że prawie 3% użytkowników samochodów osobowych, 5,2% kierowców samochodów ciężarowych i 4,7% samochodów dostawczych korzystała z telefonów komórkowych trzymanych w ręku podczas jazdy.

 

 

 

W Gdyni przez cały tydzień specjaliści będą przekonywać, że komórka w ręku kierowcy czy pieszego na przejściu może być śmiertelnym zagrożeniem:

  • wtorek, 7 czerwca w godz. 17.00-19.00 - symulacje potrącenia pieszego pod nadzorem ratownika na motocyklu:

skrzyżowanie ul. 10 Lutego i Świętojańskiej,
skrzyżowanie ul. Armii Krajowej i Świętojańskiej,
skrzyżowanie ul. 10 Lutego w Władysława IV,

  • środa, 8 czerwca w godz. 17.30-19.30 - debata społeczna z udziałem przedstawicieli władz, policji, psychologów oraz pracowników oświaty (Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, al. Zwycięstwa 96/98, budynek nr II, sala Morska),
  • czwartek, 9 czerwca w godz. 17.00-19.00 - Design w obliczu fonoholizmu, prezentacja projektów studentów ASP Gdańsk oraz wystawa prac Weroniki Dziurdziewicz (InfoBox Gdynia, ul. Świętojańska 30),
  • piątek 10 czerwca 18.00-20.00 - pokaz filmu W. Herzoga pt. "Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci" (Gdynskie Centrum Filmowe). Bilet 10 zł
  • sobota, 11 czerwca w godz. 10.00-17.00:

warsztaty dla dzieci w zakresie fonoholizmu w godz. 10.00-15.00 (Gdyńskie Centrum Filmowe, pl. Grunwaldzki 2 oraz Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, al. Zwycięstwa 96/98, budynek nr II, sala Piaskowa),
niespodzianka w centrum Riviera o godz. 17.00 (ul. Kazimierza Górskiego 8),

  • niedziela, 12 czerwca w godz. 10.00-10.30 - przejazd motocyklistów (początek skwer Arki Gdynia - koniec przejazdu Akwarium Gdyńskie), w godz. 10.00-14.00 zbiórka krwi dla ofiar wypadków (okolice Akwarium Gdyńskiego). 

  

 

 

W ruchu drogowym jestem offline!

 

 

Małgorzata Omachel-Kwidzińska

e-mail: m.omachel@gdynia.pl

07.06.2016 08:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Witomino chce Cię poznać!

Otwarte Dzielnice to wyjątkowy projekt realizowany w poszczególnych dzielnicach Gdyni. Podczas specjalnie przygotowanych warsztatów i wydarzeń mieszkańcy spotykają się, integrują, bawią i tworzą. W najbliższą sobotę inicjatywa pojawi się na Witominie. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich, którzy chcą lepiej poznać swoich sąsiadów i witomińskie opowieści.

Design tkwi w szczegółach

A może by tak skupić się na detalu, szczególe, subtelnych komunikatach, które wysyła nam miasto? Bo przecież nie składa się ono tylko z kamienic, biurowców, dróg, przystanków i plaż. Miasto to również sklepowe szyldy, drzwi, bramy i bramki, płoty, ściekowe kratki. Właśnie one będą bohaterami tegorocznego festiwalu Traffic Design.

Kręcili kilometry dla Gdyni w European Cycling Challenge 2016

Wraz z końcem maja zakończył się również European Cycling Challenge 2016. W tegorocznej rywalizacji wzięły udział 52 miasta z całej Europy. Mimo rosnącej konkurencji Gdyni udało się obronić zeszłoroczną 11 pozycję. W podziękowaniu za udział w wydarzeniu i „kręcenie kilometrów” dla Gdyni miasto przyznało uczestnikom wiele ciekawych nagród.