36. rocznica Porozumień Sierpniowych

31 sierpnia 1980 roku nastąpiło zakończenie strajków okupacyjnych i podpisanie porozumień sierpniowych. W 36. rocznicę tych wydarzeń władze miasta, uczestnicy wydarzeń oraz gdynianie oddali cześć bohaterom tamtych dni.

// fot. Karol Stańczak

 

Tradycyjnie, dzień wcześniej, odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń Bohaterom Sierpnia ’80 Gdynia. W tym roku utytułowano 65 osób, a w ciągu czteroletniej histori odznaczenia otrzymało je już 638 osób. Są to ludzie, którzy odważyli się wziąć udział w strajku w sierpniu 1980 roku.

 


Przy okazji rocznicy wydany został piąty tom wydawnictwa Ludzie Sierpnia ’80 w Gdyni. Album zawiera wspomnienia, pokazuje sylwetki niektórych uczestników strajków, otoczenie i PRL-owską rzeczywistość lat 80-tych. Z negatywów udało się odzyskać pokaźną kolekcję ponad 200 barwnych zdjęć z czasu strajków – wyjaśnia Andrzej Kołodziej, lider gdyńskiego protestu.

 

// fot. Sebastian Drausal

 

Obchody rocznicy Sierpnia ’80 organizują Prezydent Miasta Gdyni oraz Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna. Wśród gości spotkania obecny był Marszałek Senior Sejmu RP Kornel Morawiecki.

 

36. rocznica Porozumień Sierpniowych

 

 

Sebastian Drausal

e-mail: s.drausal@gdynia.pl

31.08.2016 12:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Co zobaczymy na VIII Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Znane są już wyniki prac Komisji Selekcyjnej VIII Festiwalu NNW, który odbędzie się w Gdyni w dniach od 28 września do 1 października 2016 roku. Do Konkursu Głównego komisja zakwalifikowała 27 filmów, natomiast do konkursu na słuchowisko radiowe – 15 audycji. Ponadto w ramach pokazów pozakonkursowych oraz w sekcji „Panorama” zaprezentowanych zostanie 17 obrazów.

Jak wygląda współczesny salon gdyński?

Jednym z elementów VI Weekendu Architektury, który odbył się w miniony weekend, było ogłoszenie wyników dorocznego konkursu dla projektantów i architektów wnętrz. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie wnętrza nawiązującego do gdyńskich tradycji architektonicznych. Prace konkursowe można oglądać do niedzieli w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Australia, Szkocja, Irlandia i Punk Rock w jednym miejscu

Jak połączyć irlandzkie brzmienia i cięższe uderzenia, będąc mieszkańcem Sydney? Muzycy z Antypodów mają na to rozwiązanie i z powodzeniem realizują od 2008 roku projekt The Rumjacks. By przekonać się o tym, jak wyjątkowe są to brzmienia, wystarczy zajrzeć do Ucha w czwartek o godzinie 20.00.