Nowy mural gdynianina na wieży kontroli lotów w Stavanger

Jego murale zdobią ściany setek budynków na całym świecie. W tym roku pomalował nawet bolid samego Kimiego Raikkonena. Czegoś takiego jednak w dotychczasowej karierze Mariusza Warasa jeszcze nie było. Gdynianin został poproszony o pomalowanie... wieży kontroli lotów na lotnisku Sola w norweskim Stavanger.

Lotnisko w Stavanger // fot. Ian Cox / Nuart Festival

Stavanger to największe miasto zachodniej Norwegii – centrum norweskiego przemysłu wydobycia ropy naftowej na Morzu Północnym. Wieża kontroli lotów międzynarodowego portu lotniczego w tym mieście wznosi się na wysokość ponad 40 metrów i jest najbardziej widocznym budynkiem w regionie. Operator lotniska doszedł do wniosku, że wieża wygląda zbyt zwyczajnie i zaczął szukać pomysłu na zmianę jej wizerunku. I tak powstała idea muralu, do stworzenia którego zaproszono Mariusza Warasa, znanego szerzej pod artystycznym pseudonimem M-City.

// fot. Mariusz M-City Waras

By umożliwić mu pomalowanie wieży, trzeba było najpierw przykryć ją wysokimi rusztowaniami. Prace zajęły mi w sumie 6 dni – opowiada M-City. Pierwszy dzień to wykreślenie elips, a potem malowanie wieży – jedna strona dziennie. Ostatni dzień to niezbędne poprawki. Powierzchnia, którą zamalował gdynianin to około 600 metrów kwadratowych. Mural, który powstał w ramach Nuart Streetart Festival, już odbił się szerokim echem w całej Norwegii.

Wieża kontroli lotów e norweskim Stavanger // www.streetartnews.net

Mariusz M-City Waras jeszcze we wrześniu stworzy w Gdyni kolejny mural. Po słynnych ubiegłorocznych transatlantykach na ul. Żeromskiego, w tym roku, w ramach „dogrywki” do festiwalu Traffic Design, pomaluje ścianę budynku przy ul. Władysława IV.

 

Krzysztof Romański

e-mail: k.romanski@gdynia.pl

10.09.2013 10:00 Ocena: 4.71

Zobacz także:

Disco-polo, jakiego się nie spodziewacie

Nie trzeba być fanem disco-polo, by znać takie utwory jak „Ona tańczy dla mnie”, czy „Jesteś szalona”. Jak zabrzmią w poetyckiej interpretacji aktorki Teatru Miejskiego Elżbiety Mrozińskiej?

Gdynia – Festiwal Filmowy także w gdyńskim InfoBoxie

Dobrym zwyczajem letnich gdyńskich festiwali stało się lokowanie imprez towarzyszących w InfoBoxie. Tak było podczas Open’era, Globaltiki czy Festiwalu Szekspirowskiego. I tak jest też podczas Festiwalu Filmowego.

Weekend otwarć w Gdyni

Taki weekend nie zdarza się często. W ciągu dwóch dni otwarto w Gdyni aż trzy instytucje – rozbudowany Teatr Muzyczny, Centrum Nauki Experyment i park trampolin Jump City.