Tak będzie wyglądać ZOH po rewitalizacji

Konkurs urbanistyczno – architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania dwóch placów na osiedlu Zamenhofa – Opata Hackiego w rewitalizowanej części Chyloni rozstrzygnięty. Decyzją jurorów przyznano nagrodę główną dla pracowni Pniewski Architekci Sp. z o. o. z Gdyni.

// fot. mat. prasowe LIS Tak będzie wyglądać ZOH po rewitalizacji

 

 

 

 

- Ten pierwszy ogłoszony w ramach gdyńskiej rewitalizacji konkurs urbanistyczno – architektoniczny dotyczył opracowania koncepcji zagospodarowania wspólnych przestrzeni na terenie osiedla Zamenhofa – Opata Hackiego na Chyloni – przypomina Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Zorganizowało go Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, które koordynuje w mieście proces rewitalizacji sześciu obszarów. Rejon ulic Opata Hackiego - Zamenhofa na Chyloni jest jednym z nich.

 

// fot. mat. prasowe LIS Wiceprezydent Michał Guć i autorzy zwycięskiego projektu

 Zadaniem architektów przystępujących do konkursu było przygotowanie projektów zagospodarowania dwóch placów: wokół budynku przy ul. Opata Hackiego 33, przy budynku Zamenhofa 7 oraz między budynkami Zamenhofa 17 oraz Opata Hackiego 23 i 19. - Inspiracją dla projektantów były między innymi wskazówki przekazane przez mieszkańców, którzy podczas konsultacji wypowiadali się na temat własnych oczekiwań i potrzeb, jakie powinna zaspokajać wspólna przestrzeń na ich osiedlu – mówił wiceprezydent Michał Guć. I dodał - Te wskazówki stały się inspiracją projektantów, którzy w różny sposób je zinterpretowali.

 

// fot. mat. prasowe LIS ak będzie wyglądać ZOH po rewitalizacji

 Do udziału w konkursie zakwalifikowanych zostało 10 pracowni architektonicznych z całej Polski. W regulaminowym terminie do Laboratorium Innowacji Społecznych wpłynęły trzy prace. Sąd konkursowy wybrał spośród nich najlepszą, przyznając jedną, pierwszą nagrodę.

I tak, zwycięzcą pierwszego w historii gdyńskiej rewitalizacji konkursu architektonicznego została pracownia Pniewski Architekci Sp. z o. o. z Gdyni. Otrzyma ona nagrodę finansową w wysokości 11 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej.

// fot. mat. prasowe LIS ak będzie wyglądać ZOH po rewitalizacji

 
Zaproponowana przez pracownię Pniewski Architekci Sp. z o. o. z Gdyni przestrzeń rekreacyjna zorganizowana ma być wokół tematyki związanej z patronami głównych ulic w tej części Chyloni, czyli np. Ludwikiem Zamenhofem. Znajdą się tam miejsca do wypoczynku na rozmaitych siedziskach, leżakach, albo wprost na trawie, położone wśród zieleni, szyfrów i zagadek esperanto.

 

 

- Przygotowując się do rozpoczęcia prac nad konkursowym projektem zagłębiliśmy się z zespołem w życiorysy obu patronów ulic. Ludwik Zamenhof był twórcą języka Esperanto, Opat Hacki zaś specjalistą od łamania szyfrów i logicznych zagadek – wyjaśnia Patryk Pniewski, właściciel zwycięskiej pracowni architektonicznej. - Naszą ideą było nawiązanie do bohaterów osiedla ZOH. Skupiliśmy się na integracji lokalnej społeczności, która naszym zdaniem w otoczeniu atrakcyjnej architektury ma duże szanse na powodzenie. Proponujemy ciekawą przestrzeń, zachęcimy też mieszkańców, aby byli poszukiwaczami, łamaczami szyfrów i odkrywcami w swojej małej ojczyźnie. 


Zwycięski projekt pod kierownictwem Patryka Pniewskiego wykonały: Wioletta Bagińska, Katarzyna Bernacka oraz Emila Czop. 
Na wykonanie dokumentacji projektowej przewidziano około czterech miesięcy - licząc od dnia podpisania wiążącej umowy z wykonawcą. Projekt zostanie zrealizowany w przyszłym roku, jako jeden z etapów gruntownej przemiany osiedla ZOH.

Od środy, 14 czerwca, nadesłane do oceny sądu konkursowego prace można oglądać w InfoBoksie przy ul. Świętojańskiej 30. Wystawa otwarta będzie do 2 lipca 2017 w godzinach pracy InfoBoksu. Później będzie ją można oglądać w klubie osiedlowym „Apteka” przy ul. Opata Hackiego 17 A.

Zagospodarowanie według zwycięskiej koncepcji zostanie zrealizowane w ramach projektu Gdynia odNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. 

 

Małgorzata Omachel-Kwidzińska

e-mail: m.omachel@gdynia.pl

15.06.2017 08:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Jubileusz Fundacji Fly

Od pięciu lat na mapie Gdyni znajduje się wyjątkowa inicjatywa wspierająca młodzież i osoby starsze. To Fundacja Fly, która właśnie obchodzi swoje piąte urodziny. To znakomita okazja, by przybliżyć jej działalność.

Seniorzy rozpoczynają wakacje

Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2016/2017 na Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku zgromadziło w sali koncertowej Cechu Rzemiosła i Handlu pełną widownię. Gdyńscy seniorzy – studenci kończą kolejny, XIII rok nauki w bardzo dobrych humorach. Przez ostatnie 10 miesięcy brali udział w dziesiątkach zajęć, wykładów, warsztatów, spacerów i wycieczek krajoznawczych. Dla wielu starszych mieszkańców Gdyni to sposób na życie.

Święto gdyńskich organizacji non-profit

Czy wiesz, czym zajmują się organizacje pozarządowe działające w Gdyni? Może warto je poznać, a później albo skorzystać z ich pracy, albo do nich dołączyć? Świetną do tego okazją będzie finał Gdyńskiego Tygodnia Pozarządowego. 17 czerwca zapraszamy wszystkich zainteresowanych na plac Grunwaldzki.