Tak będzie wyglądać ZOH po rewitalizacji

Konkurs urbanistyczno – architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania dwóch placów na osiedlu Zamenhofa – Opata Hackiego w rewitalizowanej części Chyloni rozstrzygnięty. Decyzją jurorów przyznano nagrodę główną dla pracowni Pniewski Architekci Sp. z o. o. z Gdyni.

// fot. mat. prasowe LIS Tak będzie wyglądać ZOH po rewitalizacji

 

 

 

 

- Ten pierwszy ogłoszony w ramach gdyńskiej rewitalizacji konkurs urbanistyczno – architektoniczny dotyczył opracowania koncepcji zagospodarowania wspólnych przestrzeni na terenie osiedla Zamenhofa – Opata Hackiego na Chyloni – przypomina Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Zorganizowało go Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, które koordynuje w mieście proces rewitalizacji sześciu obszarów. Rejon ulic Opata Hackiego - Zamenhofa na Chyloni jest jednym z nich.

 

// fot. mat. prasowe LIS Wiceprezydent Michał Guć i autorzy zwycięskiego projektu

 Zadaniem architektów przystępujących do konkursu było przygotowanie projektów zagospodarowania dwóch placów: wokół budynku przy ul. Opata Hackiego 33, przy budynku Zamenhofa 7 oraz między budynkami Zamenhofa 17 oraz Opata Hackiego 23 i 19. - Inspiracją dla projektantów były między innymi wskazówki przekazane przez mieszkańców, którzy podczas konsultacji wypowiadali się na temat własnych oczekiwań i potrzeb, jakie powinna zaspokajać wspólna przestrzeń na ich osiedlu – mówił wiceprezydent Michał Guć. I dodał - Te wskazówki stały się inspiracją projektantów, którzy w różny sposób je zinterpretowali.

 

// fot. mat. prasowe LIS ak będzie wyglądać ZOH po rewitalizacji

 Do udziału w konkursie zakwalifikowanych zostało 10 pracowni architektonicznych z całej Polski. W regulaminowym terminie do Laboratorium Innowacji Społecznych wpłynęły trzy prace. Sąd konkursowy wybrał spośród nich najlepszą, przyznając jedną, pierwszą nagrodę.

I tak, zwycięzcą pierwszego w historii gdyńskiej rewitalizacji konkursu architektonicznego została pracownia Pniewski Architekci Sp. z o. o. z Gdyni. Otrzyma ona nagrodę finansową w wysokości 11 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej.

// fot. mat. prasowe LIS ak będzie wyglądać ZOH po rewitalizacji

 
Zaproponowana przez pracownię Pniewski Architekci Sp. z o. o. z Gdyni przestrzeń rekreacyjna zorganizowana ma być wokół tematyki związanej z patronami głównych ulic w tej części Chyloni, czyli np. Ludwikiem Zamenhofem. Znajdą się tam miejsca do wypoczynku na rozmaitych siedziskach, leżakach, albo wprost na trawie, położone wśród zieleni, szyfrów i zagadek esperanto.

 

 

- Przygotowując się do rozpoczęcia prac nad konkursowym projektem zagłębiliśmy się z zespołem w życiorysy obu patronów ulic. Ludwik Zamenhof był twórcą języka Esperanto, Opat Hacki zaś specjalistą od łamania szyfrów i logicznych zagadek – wyjaśnia Patryk Pniewski, właściciel zwycięskiej pracowni architektonicznej. - Naszą ideą było nawiązanie do bohaterów osiedla ZOH. Skupiliśmy się na integracji lokalnej społeczności, która naszym zdaniem w otoczeniu atrakcyjnej architektury ma duże szanse na powodzenie. Proponujemy ciekawą przestrzeń, zachęcimy też mieszkańców, aby byli poszukiwaczami, łamaczami szyfrów i odkrywcami w swojej małej ojczyźnie. 


Zwycięski projekt pod kierownictwem Patryka Pniewskiego wykonały: Wioletta Bagińska, Katarzyna Bernacka oraz Emila Czop. 
Na wykonanie dokumentacji projektowej przewidziano około czterech miesięcy - licząc od dnia podpisania wiążącej umowy z wykonawcą. Projekt zostanie zrealizowany w przyszłym roku, jako jeden z etapów gruntownej przemiany osiedla ZOH.

Od środy, 14 czerwca, nadesłane do oceny sądu konkursowego prace można oglądać w InfoBoksie przy ul. Świętojańskiej 30. Wystawa otwarta będzie do 2 lipca 2017 w godzinach pracy InfoBoksu. Później będzie ją można oglądać w klubie osiedlowym „Apteka” przy ul. Opata Hackiego 17 A.

Zagospodarowanie według zwycięskiej koncepcji zostanie zrealizowane w ramach projektu Gdynia odNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. 

 

Małgorzata Omachel-Kwidzińska

e-mail: m.omachel@gdynia.pl

15.06.2017 08:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Nadciąga festiwal Gdynia Design Days, a z nim #sztorm

Najważniejsza letnia impreza o dobrym projektowaniu startuje już 30 czerwca. Gdynia Design Days to 10 dni inspirujących wystaw i spotkań, angażujących warsztatów i wykładów, projekcji filmowych i bloków tematycznych, które wydobywają z designu to, co najlepsze. Tegorocznym tematem festiwalu jest #sztorm w znaczeniu kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian oraz siły sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo.

Jubileusz Fundacji Fly

Od pięciu lat na mapie Gdyni znajduje się wyjątkowa inicjatywa wspierająca młodzież i osoby starsze. To Fundacja Fly, która właśnie obchodzi swoje piąte urodziny. To znakomita okazja, by przybliżyć jej działalność.

Seniorzy rozpoczynają wakacje

Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2016/2017 na Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku zgromadziło w sali koncertowej Cechu Rzemiosła i Handlu pełną widownię. Gdyńscy seniorzy – studenci kończą kolejny, XIII rok nauki w bardzo dobrych humorach. Przez ostatnie 10 miesięcy brali udział w dziesiątkach zajęć, wykładów, warsztatów, spacerów i wycieczek krajoznawczych. Dla wielu starszych mieszkańców Gdyni to sposób na życie.