Witaj piłkarska Europo!

Przed kibicami w całej Polsce wielkie piłkarskie święto. Po pięciu latach przerwy do naszego kraju wraca impreza rangi Mistrzostw Europy. Po raz pierwszy Polska samodzielnie organizuje tak duży turniej piłkarski. Tym razem będziemy gościli najlepsze reprezentacje do lat 21. Wśród miast – gospodarzy znalazła się Gdynia. Pora zacząć futbolową ucztę.

// fot. Gdyńskie Centrum Sportu

Impreza zaczyna się w piątek 16 czerwca. Jako pierwsza wybiegnie na boisko broniąca tytułu Szwecja, która o godz. 18.00 zmierzy się z Anglią w Kielcach. Punktualnie o godz. 20.45 rozpocznie się mecz Biało-Czerwonych. Naszym rywalem na Arenie Lublin będą młodzi Słowacy. Jutro czeka nas pierwsze spotkanie na Stadionie Miejskim w Gdyni. Hiszpania zmierzy się z Macedonią o godz. 20.45. Kolejne mecze w naszym mieście odbędą się 20 czerwca (Hiszpania – Portugalia, godz. 20.45) i 23 czerwca (Macedonia – Portugalia, godz. 20.45).

 

Turniej odbywający się w Polsce będzie wyjątkowy, bowiem po raz pierwszy w historii weźmie w nim udział 12 reprezentacji. Czyli, o cztery więcej niż podczas poprzedniego czempionatu rozgrywanego w Czechach. Mecze młodzieżowego EURO będą odbywały się na sześciu polskich stadionach. Oprócz Gdyni gospodarzami imprezy będą Bydgoszcz, Lublin, Kielce, Tychy i Kraków. W naszym mieście odbędą się trzy mecze fazy grupowej, w ramach grupy B. Nad morzem swoje mecze rozegra Hiszpania, Portugalia, Macedonia i Serbia. Dodajmy, że jedno z najciekawszych spotkań fazy zasadniczej turnieju – mecz Hiszpania-Portugalii odbędzie się na Stadionie Miejskim w Gdyni.

 

W roli gospodarza imprezy wystąpią Polacy. Dla podopiecznych Marcina Dorny będzie to nie tylko znakomita okazja, by dobrze zaprezentować się przed kibicami, ale także przed wysłannikami topowych klubów, którzy licznie zjadą się na mecze młodzieżowego EURO. Polscy kibice będą szczególnie liczyli na doświadczonych młodzieżowców. Wśród najgłośniejszych nazwisk powołanych przez Marcina Dornę znajdują się Bartosz Kapustka, jedno z odkryć EURO 2016, a także Karol Linetty, który w zakończonym sezonie szturmem podbił serca sympatyków Sampdorii Genua. To od ich postawy może zależeć los naszej drużyny podczas Mistrzostw Europy.

 

Polacy trafili do niezwykle wymagającej grupy. Naszymi rywalami będą obrońcy tytułu Szwedzi, a także nieobliczalni Anglicy oraz młodzi Słowacy. To właśnie z tą drużyną nasi piłkarze rozpoczną rywalizacje w grupie A. Następnie Biało-Czerwoni zagrają ze Szwecją, by rywalizację w grupie zakończyć meczem z Anglią. Wszystkie spotkania naszej kadry odbędą się o godz. 20.45. Dwa pierwsze mecze podopieczni Marcina Dorny rozegrają w Lublinie, zaś trzecią grę w Kielcach.

 

Stawka drużyn w poszczególnych grupach jest niezwykle wyrównana. Obok tradycyjnych faworytów jak Niemcy, Włosi, Anglicy, czy Hiszpanie, można także wskazać drużyny aspirujące do tytułu, jak Polska czy Szwecja. Szczególnie mocną drużynę awizowali na turniej Hiszpanie. Wśród powołanych znaleźli się piłkarze z Barcelony, Realu, czy Milanu.

 

Przed dwoma laty kibice obejrzeli pasjonujące spotkania, zwłaszcza podczas fazy półfinałowej czeskiego turnieju, gdzie w dwóch spotkaniach padło aż 10 goli. Liczymy na podobne emocje podczas Mistrzostw Europy do lat 21 w Polsce.

 

Przypomnijmy dziś o godz. 20.45 w Lublinie rozpocznie się mecz Polska – Słowacja.

 

 

Paweł Plecha

e-mail: eratusz@gdynia.pl

16.06.2017 09:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Nadciąga festiwal Gdynia Design Days, a z nim #sztorm

Najważniejsza letnia impreza o dobrym projektowaniu startuje już 30 czerwca. Gdynia Design Days to 10 dni inspirujących wystaw i spotkań, angażujących warsztatów i wykładów, projekcji filmowych i bloków tematycznych, które wydobywają z designu to, co najlepsze. Tegorocznym tematem festiwalu jest #sztorm w znaczeniu kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian oraz siły sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo.

Tak będzie wyglądać ZOH po rewitalizacji

Konkurs urbanistyczno – architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania dwóch placów na osiedlu Zamenhofa – Opata Hackiego w rewitalizowanej części Chyloni rozstrzygnięty. Decyzją jurorów przyznano nagrodę główną dla pracowni Pniewski Architekci Sp. z o. o. z Gdyni.

Jubileusz Fundacji Fly

Od pięciu lat na mapie Gdyni znajduje się wyjątkowa inicjatywa wspierająca młodzież i osoby starsze. To Fundacja Fly, która właśnie obchodzi swoje piąte urodziny. To znakomita okazja, by przybliżyć jej działalność.