Seniorze, nadchodzi twój tydzień!

Zwiedzanie wystawy muzeum, lekcje teatralne, konsultacje genealogiczne, debata, plener malarski… To dopiero początek listy bezpłatnych wydarzeń, które czekać będą na starszych mieszkańców w ramach Gdyńskiego Tygodnia Seniorów. Pierwsze zajęcia odbędą się już w poniedziałek, 19 czerwca. Zainteresowani seniorzy wciąż mogą dołączyć!

// fot. A. Trafas

Gdyński Tydzień Seniorów potrwa od 19 do 25 czerwca. To inicjatywa Muzeum Miasta Gdyni, a realizowana jest we współpracy z Muzeum Emigracji oraz Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza.

 

Edukacja seniorów jest ważną częścią działalności wszystkich instytucji kultury, a osobom starszym bardzo się te zajęcia podobają. Jednak nie dotarliśmy jeszcze do wszystkich. W ramach Gdyńskiego Tygodnia Seniorów chcemy pokazać osobom starszym, że miejskie placówki mają im sporo do zaoferowania. Że można tu ciekawie spędzić czas. Poznać nowych ludzi, zrelaksować się, nauczyć się nowych rzeczy – zachęca Margareta Sobczak, edukator muzealny w Muzeum Miasta Gdyni.

 

W ciągu jednego tygodnia na zainteresowanych czekać będzie 11 specjalnych spotkań i warsztatów w trzech gdyńskich placówkach. Wśród nich m.in. zwiedzanie Teatru Miejskiego i warsztaty teatralne z aktorem Bogdanem Smagackim, zwiedzanie wystawy „Gdynia – dzieło otwarte” w Muzeum Miasta Gdyni, warsztaty malarskie nad morzem czy warsztaty „Usłyszane historie”, w których gdynianie opowiadać będą swoje własne historie z Gdynią w tle.

 

Co więcej, w ramach inicjatywy odbędzie się także debata dotycząca uczestnictwa seniorów w życiu kulturalnym miasta. – Porozmawiamy o wyzwaniach, potrzebach, problemach i dobrych przykładach. Wnioski z debaty będą dla nas ważną wskazówką podczas wyznaczania kierunków działań np. Muzeum Miasta Gdyni – mówi Margareta Sobczak.

 

Finał Gdyńskiego Tygodnia Seniorów odbędzie się w niedzielę, 25 czerwca. O godz. 11.00 na schodach przed Muzeum Miasta Gdyni wernisaż będzie miała wystawa, której współautorami będą uczestnicy warsztatów „Usłyszane historie”.

 

Udział w Finale mogą wziąć wszyscy zainteresowani. Na pozostałe wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy, które prowadzi Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni telefonicznie (tel.58 662 09\35\36\37) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: zapisy@muzeumgdynia.pl.

 

PROGRAM


MUZEUM MIASTA GDYNI, UL. ZAWISZY CZARNEGO 1
19.06 (poniedziałek), godz. 11.00-13.00 – architektoniczny spacer nordic walking przez Działki Leśne
20.06 (wtorek), godz. 12.00-14.00 – usłyszane historie. Warsztaty podczas których opowiemy i opiszemy własne historie. Warsztaty towarzyszą wystawie stałej „Gdynia – dzieło otwarte”
22.06 (czwartek), godz. 17.00-19.00 – debata: Seniorzy w Instytucjach Kultury. Wyzwania.
23.06 (piątek), godz. 12.00-13.00 – oprowadzanie po wystawie „Gdynia – dzieło otwarte”
24.06 (sobota), godz. 11.00-13.00 – plener nadmorski: warsztaty malarskie
25.06 (niedziela), godz. 11.00 – Finał. W programie: warsztaty edukacyjne oraz wernisaż instalacji będącej wynikiem prac seniorów podczas warsztatu Usłyszane historieTEATR MIEJSKI, UL. GEN. JÓZEFA BEMA 26

19.06 (poniedziałek) 14.00-15.15 – spacer teatralny (zwiedzanie kulis + lekcja teatralna)
21, 22, 23.06 (środa – piątek), godz. 14.15-16.15 – spotkanie z piosenką Wojciecha Młynarskiego – cykl warsztatów teatralnych z Bogdanem Smagackim (aktorem Teatru Miejskiego w Gdyni, nauczycielem śpiewu, wykładowcą Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni)


MUZEUM EMIGRACJI
21.06 (środa) 15.00-18.00 – konsultacje genealogiczne. Bezpłatne konsultacje dla początkujących i zaawansowanych pasjonatów genealogii, podczas której uczestnicy dowiedzą się jak prowadzić poszukiwania genealogiczne.

 

Barbara Betlejewska

e-mail: b.betlejewska@gdynia.pl

16.06.2017 15:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Nadciąga festiwal Gdynia Design Days, a z nim #sztorm

Najważniejsza letnia impreza o dobrym projektowaniu startuje już 30 czerwca. Gdynia Design Days to 10 dni inspirujących wystaw i spotkań, angażujących warsztatów i wykładów, projekcji filmowych i bloków tematycznych, które wydobywają z designu to, co najlepsze. Tegorocznym tematem festiwalu jest #sztorm w znaczeniu kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian oraz siły sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo.

Jerzy Gruza z Platynowymi Lwami

23 września 2017 roku, podczas gali finałowej 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Platynowe Lwy zostaną przekazane reżyserowi i scenarzyście filmowemu, telewizyjnemu i teatralnemu Jerzemu Gruzie. Odbierając Platynowe Lwy podczas gali finałowej 42. FPFF, Jerzy Gruza ponownie stanie na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni, z którym wiążą się jedne z największych sukcesów w karierze tego twórcy.

Wielka Brytania ma Beara Gryllsa, a Gdynia Rafała Króla

Przemierzyłem cały świat – może o sobie powiedzieć Rafał Król, gdyński podróżnik, który opowiada o swoich przygodach w odległych zakątkach świata. Jeśli ktoś planuje dalekie wojaże i chciałby wiedzieć, jak się ubrać na pustynię, a na co uważać w dżungli czy na lodowcu, to Rafał zna na te pytania odpowiedź.