Nowy mural na Oksywiu już jest

Zapraszamy mieszkańców Oksywia do ogrodu przy powstającym Domu Sąsiedzkim, przy ul. Śmidowicza 49. We wtorek (27 czerwca) zaprezentowane zostanie tam… Społeczne Graffiti. Mural zaprojektował i wykonał Michał Tubielewicz – grafik, laureat konkursu pn. „Inna Perspektywa”. Wydarzeniu będzie towarzyszył dzielnicowy piknik z wieloma atrakcjami, m.in. warsztatami plastycznymi.

Nowy oksywski mural i jego autor - Michał Tubielewicz // fot. LIS

 

Charakter Oksywia ujęty w kilku symbolach, połączenie morskiego żywiołu z tradycjami mieszkańców dzielnicy, pozytywny przekaz wyciągniętych ku sobie otwartych dłoni. Takie właśnie jest Społeczne Graffiti, które już można podziwiać w ogrodzie Domu Sąsiedzkiego powstającego przy ul. Śmidowicza 49.


Od poniedziałkowego popołudnia (26.06) na ścianie w ogrodzie przy powstającym na Oksywiu Domu Sąsiedzkim (ul. Śmidowicza 49) można podziwiać efekt pracy wrocławskiego grafika Michała Tubielewicza. Stworzył on mural o historii tej dzielnicy. Autor Społecznego Graffiti swój projekt zgłosił do konkursu „Inna Perspektywa”.


Bardzo często zaglądam na różne strony internetowe poszukując informacji o konkursach na tworzenie murali – opowiada o swojej pasji Michał Tubielewicz, który stworzył na terenie Polski wiele okazałych obrazów w miejskich przestrzeniach. - Konkurs na Społeczne Graffiti przy Domu Sąsiedzkim na Oksywiu był dla mnie pewnym wyzwaniem, ponieważ projekt musiał spełniać kilka istotnych warunków. W jednym obrazie musiałem połączyć cechy charakterystyczne dla tej części Gdyni, odnieść się do tradycji mieszkańców, ująć pozytywny przekaz ludzkiej życzliwości i międzysąsiedzkiej integracji. Oczywiście liczyła się także estetyka i poziom artystyczny proponowanego projektu.


Konkurs „Inna Perspektywa” to pomysł uczniów X Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni. Młodzież włączyła się w ten sposób w działania rewitalizujące część Oksywia, zdobywając przy okazji – dzięki współpracy z pracownikami Laboratorium Innowacji Społecznych oraz mieszkańcami Oksywia – wiele cennych doświadczeń. Licealiści z gdyńskiej „dziesiątki” są laureatami tegorocznego konkursu Junior Biznes, a nagrodę w wysokości 1000 złotych przeznaczyli między innymi na zakup kilkunastu puszek farb oraz narzędzi dla twórcy muralu.


Na stworzenie Społecznego Graffiti Michał Tubielewicz poświęcił ponad 10 godzin. Zaczął w niedzielę późnym wieczorem – wyświetlił swój projekt na ścianie i przygotował zarys przyszłego muralu. W poniedziałek o godzinie 9 rano rozpoczął wypełnienie obrazu kolorami. Używał farb w sprayu, część elementów malował przy pomocy tradycyjnego pędzla. O godzinie 16 złożył na gotowym obrazie swój podpis i natychmiast wyruszył w drogę powrotną do Wrocławia.


Oficjalna prezentacja Społecznego Graffiti będzie miała miejsce we wtorek (27.06) o godzinie 15.00.


Do ogrodu przy powstającym Domu Sąsiedzkim na Oksywiu (ul. Śmidowicza 49) zapraszamy wszystkich mieszkańców dzielnicy oraz gości z całej Gdyni. Warto dziś zobaczyć oksywski mural, a przy okazji miło spędzić czas w piknikowej atmosferze. Do godziny 18 na terenie ogrodu pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych zorganizują warsztaty plastyczne dla małych i dużych, zabawy i gry na świeżym powietrzu. Przybliżą też ideę samego Domu Sąsiedzkiego, który powstaje z myślą o wszystkich mieszkańcach rewitalizowanego Oksywia.

 

Barbara Betlejewska

e-mail: b.betlejewska@gdynia.pl

27.06.2017 12:00 Ocena: 0

Zobacz także:

Nadciąga festiwal Gdynia Design Days, a z nim #sztorm

Najważniejsza letnia impreza o dobrym projektowaniu startuje już 30 czerwca. Gdynia Design Days to 10 dni inspirujących wystaw i spotkań, angażujących warsztatów i wykładów, projekcji filmowych i bloków tematycznych, które wydobywają z designu to, co najlepsze. Tegorocznym tematem festiwalu jest #sztorm w znaczeniu kreatywnego niepokoju, który generuje potrzebę zmian oraz siły sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo.

Uatrakcyjnij przestrzeń miejską!

Gdynia poszukuje kolejnych pomysłów na poprawę estetyki przestrzeni miejskiej. Do 10 lipca potrwa nabór wniosków do nowej edycji miejskiego konkursu, dzięki któremu przestrzeń Gdyni stanie się jeszcze bardziej przyjazna.

Otwarte miasto, otwarte dane

Gdynia, podążając wzorem europejskich standardów, otwiera zasoby z danymi publicznymi. Dołącza tym samym do niewielkiego grona polskich miast publikujących zbiory danych miejskich. Nowy portal www.otwartedane.gdynia.pl jest już dostępny dla wszystkich zainteresowanych działalnością samorządu. Przyda się on również tym, którzy poszukują danych potrzebnych do pracy czy rozwijania innowacyjnych pomysłów.